Najbližšie podujatia

Fotogalérie

Slovenský zväz včelárov ZO Trenčín

Slovenský zväz včelárov ZO Trenčín

 

P

redsedom Slovenského zväzu včelárov ZO Trenčín je MVDr. M. Moťovský, dôverníkom pre Hornú Súču mladý Michal Krovina-Barincovie. Mal 18 rokov, keď prejavil záujem o včelársku prácu. Inšpirovala ho práca včelára Mira Kramára, suseda na osade Trnávke-Hornom Mlyne. Ten mu poradil, kde čo kúpiť a daroval mu aj jeden roj včiel.

Druhý dostal od najstaršieho včelára Michala Birása, ktorý mladého Miška zasvätil do práce včelára. Odovzdal mu svoje životné skúsenosti. Starší včelári v ňom videli záujem a s láskou mu podarovali pomôcky, ktoré má včelár mať. Miško bol zase veľmi ochotný pomáhať im. Práca dôverníka spočíva v zabezpečení odbornej literatúry v predajni v Trenčíne, liekov pre včelstvá (na túto prácu si spravil kurz), vo výučbe mladých včelárov, vybavovaní štátnych dotácií pre evidovaných včelárov.

 

Práca včelára je zložitá. V letných mesiacoch včelár prezerá včely, pridáva rámiky, nadstavuje medníky, vytáča med. Na jeseň, keď vytočí posledný med, dá na úle kŕmidlá a začne včely prikrmovať, preliečuje a lieči ich. Používa sa na to liečivo Gabon (na jeseň), Avartin alebo Varidol FUM. Tieto liečivá sa používajú na zneškodnenie klieštika, ktorý pojedá včelám krídelká.

V zime včelári fúkajú kompresorom do úľa liečivo, to je tzv. fumigácia. Na jar preliečujú včely

z 85 % kyselinou mravčou. Tá sa používa aj v lete. Liečivá si včelári platia sami.

Pracovnými pomôckami včelára sú medomed, odviečkovacia vidlička, vypačovadlo, metlička, ochranný odev (blúza, rukavice, kukla, klobúk), dymák, sitká, vedro na med.

P1030349.JPG 

 

 

Počas roka sa med vytáča trikrát. Je to však ovplyvnené počasím. Môže sa stať, že včelár nevytočí nič. Keď je pre včely nepriaznivý rok (keď je zima a stále prší), včelár musí prikrmovať včely celý rok cukrom riedeným vodou v pomere 1:1. Prikrmovanie včiel na zimné obdobie sa robí v pomere 3:2 alebo 2:1 (cukru k vode). Súčanskí včelári produkujú med repkový, kvetový a tiež medovicový.

Výnosy z medu nie sú veľké, čo včelár do včiel investuje, to sa mu vráti. Napr. jedna včelia rodina má 4- až 6-tisíc včiel a tie do roka vyprodukujú za optimálnych prírodných podmienok 25–30 kg medu.

 

Trhové ceny medu sa pohybujú od 4 do 10 eur za 1 kg.

Včelári v Hornej Súči predávajú 1 kg medu za 4 až 5 eur. Počet včelstiev (včelích rodín v úľoch) v Hornej Súči je 171.

Členovia včelárskeho spolku v Hornej Súči:

ústredie

Michal Krovina (dôverník),

Michal Birás,

Miroslav Kramár,

Rudolf Strápek, Imrich Jurica,

Michal Mrázik,

Rudolf Chovanec ml.,

Pavol Birás--Pamlík,

Jozef Birás-Pamlík,

Augustín Seriš,

Viktor Krovina od Krovinov,

Závrská

Ivan Kako,

Jozef Stehlík,

Ferdinand Kramár,

Miroslav Blaho-Bibiš,

Milan Drážkovec,

Trnávka

Ladislav Šedivý,

Jozef Krovina,

Cyril Panák (má odborné vzdelanie, včelársku školu v Nitre),

Miroslav Machara,

KRÁSNY DUB

 Alojzia Barišová,

REPÁKOVCI

Veronika Cverenkárová,

Jozef Novomeský.

 

Členské, ktorého výška sa hýbe podľa dotácií od štátu, platia včelári raz do roka podľa počtu včelích rodín. Najstaršie úle má Rudolf Strápek – slamené. Vyrábal ich jeho otec Rudolf. Smutné je, že ani včelárov a ich prácu neobchádza vandalizmus. Vandali podpália či ukradnú úle aj so včelami, upchajú handrou otvory, v dôsledku čoho sa včely udusia, stáva sa, že roztlčú a porozhadzujú rámiky.

 

Vedúci predstavitelia

Michal KROVINA

Kontakt:

dôverník

0903 770 839

Milan SEMANČÍK

tajomník

JUDr. Ľudovít VOLNÍK

kronika

© 2019 Horná Súča. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.