Najbližšie podujatia

Fotogalérie

DH Vlčovanka

Dychová hudba Vlčovanka

 

Z

ačala svoju činnosť roku 1974 ako detská dychová hudba z hornosúčanských kopaníc – Vlčieho Vrchu. Postupne sa kapela pod vedením bývalého dirigenta posádkovej hudby v Trenčíne Martina Šedivého vypracovala na mládežnícku kapelu reprezentujúcu hudbu súčanského regiónu. Od roku 1986 pôsobila ako závodná kapela firmy Old Herold Ferm v Trenčíne.

 

Pod vedením kapelníka Ing. Petra Švajdu a hudobného pedagóga Petra Babjaka nadväzovala tvorbou na tradície starej súčanskej piesne. Kapela vystupovala v krojovom oblečení. Vlčovanka spolupracovala so Slovenským rozhlasom Bratislava, kde nahrala niekoľko pekných skladieb, ktoré si získali popularitu poslucháčov. Roku 1991 vyšla prvá kazeta s názvom Okolo Vlčieho Vrchu. Roku 1993 úspešne reprezentovala trenčiansky región svojimi vystúpeniami v Holandsku.

 

Roku 1995 vyšla Vlčovanke nová kazeta s názvom Krásny večer s Vlčovankou. Štýlovou čistotou, farebnosťou a svojráznou úpravou skladieb si Vlčovanka vydobyla popredné miesto na mnohých súťažiach, festivaloch i prehliadkach dychových hudieb. Pod vedením kapelníka Ing. Petra Švajdu a umeleckého vedúceho Romana Mikláša svojou tvorbou naďalej nadväzuje na tradície starej súčanskej piesne a tým zároveň reprezentuje známu dychovkársku oblasť z okolia Trenčína.

 

Ďalšia nahrávka kapely dostala názov Tá súčanská lúka. Popularitu si Vlčovanka získala aj v relácii Slovenskej televízie Zahrajte mi takúto v máji 1998.

Roku 2000 získala kapela Zlatú krídlovku Hodonín a Cenu za najlepšie zvládnutie povinnej skladby.

Vlčovanku tvoria kapelník

Peter Švajda (prvý B-klarinet),

Miroslav Mokrý (Es-klarinet),

Peter Marušinec

(prvá B-krídlovka)

Ján Gaži (druhá B-krídlovka),

Dušan Stehlík (tenor),

Martin Píka (barytón), Miroslav

Bulejko (bas),

Jozef Gago (Es-trúbka), Miroslav

Marušinec (pozauna),

Michal Baránek (bicie),

Majka Švajdová,

Zuzka Mráziková,

Pavol Pavlech (spev) a

 Ján Marče (zvukový majster).

 

 

Obrazok.jpg

© 2019 Horná Súča. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované ako eGov-Web spoločnosti ARS NOVA s.r.o.